Friday, May 3, 2013

Some food for thought


A family size bag of Nacho Doritos usually costs $3.29. The same amount of money can buy you a pound and half of grapes instead. To sweeten the deal, the grapes only have 63 calories and 0.3 grams of fat per 1 cup serving verses the 140 calories and 7 grams of fat per 1 ounce serving (a small handful) of the Doritos.


A candy bar costs up to $1. An apple or orange is a better bang for your buck. You can buy 2 apples or oranges (mix and match) that make a much more nutritious and cheaper snack.

Next time you think eating healthfully costs too much, think twice and remember that it can actually save you money!


Check out this site for more detailed information on eating healthy on a budget: http://www.thedietchannel.com/Meal-Planning-Healthy-Eating-on-a-Budget.htm

1 comment: